Sümela Gümüş

Telkari Trabzon Gümüşü

Paylaş

Hakkımızda

 

SÜMELA GÜMÜŞ


    1998 yılında Trabzon'da faaliyetlerine başlayan Sümela Gümüş, bu süre içinde kalite ve güvenden ödün vermeden kısa zamanda yöresel gümüş el sanatları sektöründe lider firma durumuna yükselmiştir.
   İmalatı ile başladığımız yöresel el sanatlarını (telkari), kandil imalatını, gerek yurtiçi gerekse tüm dünyaya tanıtabilmek için bu sitemizi ziyarete açtık.  
   İmalattan toptan ve perakende satışını yaptığımız, "Telkari" ve Trabzon İşi diye bilinen "Hasır Örgü" sanatının yapılışını imalat sayfasında bulabilirsiniz.
   Hasır örgüden yapılan bilezikler, kolyeler, kemerler, yüzük ve küpeler 925 ayar gümüşten imal edilip firmamızın garantisi altındadır.         
   Telkari ürünler ise bakırdan imal edilip, bittikten sonra 1000 ayar gümüş yaldız sistemiyle kaplanırlar. Telkari kandil (lamba) imalatımız bakırdan imal edilip eskitme (oksit) ve yaldız kaplanır, Özel sipariş isteyen müşterilerimize, bu ürünleri 925 ayar saf gümüşten de üretebiliriz. 
   Yılların tecrübesi ile güven ve kaliteyi bir araya getirerek sizlere bu ürünlerimizi sunmaktan gurur duyuyoruz.            


NEDEN SÜMELA GÜMÜŞ?


1 Ürünlerimizin yapımının her aşaması kendi çalışanlarımız tarafından kendi atölyelerimizde gerçekleştirilmektedir. Atölyelerimiz, piyasadaki el işçiliğine dayalı tüm ürünleri en iyi kalitede ve en kısa süre de hazırlayabilecek kapasitede çalışmaktadır.

2 Tamamen el yapımı, ürünlerimiz usta örücülerimiz tarafından saf gümüş ya da bakır tellerin örülmesiyle hazırlanmaktadır. Ürünlerin her türlü bakım ve onarım çalışmaları firmamız tarafından kendi atölyelerinde sağlanmaktadır.

3 Piyasadaki en uygun fiyat, üretimde herhangi bir firmaya bağlı kalmadığımız için sektördeki (piyasadaki) en uygun üretim maliyeti ile çalışmaktayız, doğal olarak bu da müşteri ve firma memnuniyeti için toptan ve perakende satış fiyatlarımıza yansımaktadır.

4 Siz isteyin biz yapalım, beğendiğiniz bir model ya da farklı bir tasarım varsa, fikrinizi bizimle paylaşın, yalnız size özgü modeller tasarlayalım.


KAZAZİYE 

      İbrişim ( bugünkü adıyla ipek iplik) üzerine 0.08 mikron kalınlığında ( saç teli kalınlığında ) 24 ayar altın ve 999 ayar gümüş teller sarılarak elle örülen sanatlarımızdan biridir. 
      
      Eskiden kıyafetleri süslemekle birlikte, tesbih püskülü olarak da yapılan bu sanatımız, günümüzde çok farklı eskitme ve doğal renkli modellerimizle son yıllarda şehrimize gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği ürünümüz olmuştur. 

      Çok değişik; modern, klasik kolye, küpe, bilezik çeşitleri ile beraber, erkek müşterilerimizin en çok beğendiği örme tesbihlerinide sizlere sunmaktan kıvanç duymaktayız.

TELKARİ 

      Telkâri'nin sözcük anlamı tel ile yapılan sanattır. Ayrıca bu sanata çift işi diyenler de vardır. Bu ismin kaynağı ise, işin yapımı sırasında parçaların teker teker biraraya getirilmesinde kullanılan, cımbıza benzer ancak ucu daha ince olan ve 'çift' olarak isimlendirilen alettir. Bu iki isim de genellikle sanatkârlar arasında kullanılır.

HASIR BİLEZİK

      İnce altın yada gümüş tellerle tamamen elde örülen bir metal örgü biçimidir. "Trabzon İşi" diye de adlandırılır. 
Hasır Örgü tekniği Kafkaslar Bölgesinden 1900 yılı başlarında Trabzon'a getirilerek yaygınlaştırılan muhteşem bir sanattır. 
     
       1000 ayar olan saf gümüş potada eritilerek 925 ayara getirilir ve daha sonra 25-30 cm' lik çubuklar halinde dökülür. Bu çubuklar sürekli sıkıştırılan merdanelerden defalarca geçirilerek örgü şişi kalınlığına indirilir. Daha sonraki aşamada kalın metal tel, ortasında delik bulunan elmas maddelerden art arda geçirilerek 30-35 micron (0,3 mm) kalınlığa indirilmiş olur.

TELKARİ TAKILAR 

      Telkari Sanatı Kısaca gümüş tel işleme sanatı anlamına gelen “telkari”, ince tel haline dökülen gümüşün bükülmesiyle oluşturulan küçük motiflerin bir araya getirilmesi olarak tanınır. Tümüyle el işçiliğine dayalı bir sanattır. Telkari sanatı ile yaygın olarak aynalar, tepsiler, kemerler, küpeler, kolyeler, düğmeler ve yüzükler yapılabiliyor. 
      
   
      Telkari Takılar Altın ve gümüşün yüzyıllardır dantel işlendiği Telkari sanatı, her el sanatı gibi ayakta kalmaya çalışıyor. Kuyumculuk sektöründeki endüstrileşmeyle yaşam alanı daralan sanatın ustaları, telkari işlemeciliğini bugüne kadar taşımayı başardı. Mardin Midyat, Ankara Beypazarı ve Trabzon Telkari sanatının yaşatıldığı merkezlerden sayılıyor.


Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.07816.1025
Euro6.56086.5870
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret54711
Sümela Gümüş
                   Pttavm